Bevallom őszintén, már nagyon régóta nem kapok olyan IGAZI levelet senkitől. Amikor belenézünk a levélszekrénybe, csak a különféle reklámanyagokat és a "nem várt számlákat" látjuk, talán nagy ritkán egy-egy képeslapot anyósomtól, aki a címzettet mindig úgy írja oda, hogy "XY Úr" részére... Ezért is nagyon melengető érzés, amikor levelet kapunk kormányunktól vagy polgármesterünktől. Újra kezdjük érezni, hogy gondolnak ránk, számolnak velünk (naná, az biztos, hogy valahol számolnak velünk...), a mi véleményünk számít - és remélem, hogy tényleg számít... (ezúton szeretném megróni azon felelőtlen és böszme polgártársaimat, akik a Kérdések az új Alkotmányról című levélben otromba tréfaként kalózkalapot, szemkendőt és egy nagy heget pingáltak Szájer József képére...)
Szóval a minap kaptunk egy levelet Wintermantel Zsolt polgármester úrtól, amelyben kikérik a véleményünket, hogy mit szeretnénk megváltoztatni a kerületben, min szeretnénk javítani, stb. stb.
Ebben a posztban szeretném csokorba gyűjteni, hogy én mit változtatnék (előre bocsájtom, hogy csak Újpestet ismerem, a káposztásmegyeri problémákról nemigen tudok...)
Tehát csapjunk a lovak közé, ímé a felsorolás (indoklással együtt természetesen, mivel grafomán vagyok)
1. Újpest-Központi aluljáró teljes akadálymentesítése
Hogy őszinte legyek, egy röhej, egy vicc ez az aluljáró, a huszonegyedik században, amikor már szinte mindent akadálymentesíteni kell, amikor mindenki a zászlajára tűzi az esélyegyenlőség lőzungját, elfogadhatatlan, hogy Budapest 3 db metrójából az egyiknek a végállomására ne lehessen lejutni - mármint ha idős, rokkant, vagy babakocsis az illető. Nyilván ezt a jogot csak a fiatal, erejük teljében lévő, kicsattanó egészségű egyedek élvezhetik... Az eset azért is fura, mert minden sarkon kettő darab lépcső vezet le az aluljáróba - nem lenne olyan nagy etvasz minden oldalon az egyik lépcsőt rámpává alakítani, mint pl. a Nyugati Pályaudvarnál. (Hagymázas pillanataimban persze liftekről képzelgek...) És természetesen az aluljáróból a metróba vezető lépcsőknél sem ártana akadálymentesíteni...
(ehhez a témához jegyezném meg, hogy a központban NEM LEHET átkelni az út egyik oldaláról a másikra - csak az aluljárón keresztül lehet átmenni. Ami ugye az előbb felsorolt "hátrányos helyzetű" rétegeknek hatalmas gondot okoz. Olyan egyszerű ügyek intézése, mint a piacra járás vagy az okmányirodába eljutás vagy esetleg részvétel az UGYIH-ban egy gyermekprogramon is komoly megpróbáltatás azoknak, akik nem tudnak lemenni az aluljáróba és több száz métert kell gyalogolniuk ez első zebráig...)
2. Pozsonyi úti gyermekrendelő felújítása
Nagy örömmel figyeltük, hogy idén nyáron a gyermekrendelő előtti teret felújították és szobrot emeltek a méltán nagyszerű Wolf Emil emlékére (az ő fáradhatatlan munkálkodása eredményeként jött létre és fejlődött naggyá a Chinoin gyógyszergyár - így webes nyelven szólva kijár neki a nagy-nagy respect) de sajnos a tér mögött húzódó gyermekrendelő és a gyógyszertár omladozó, lerobbant régi épülete rontja a látványt. Anyukaként szinte minden héten megfordulunk a rendelőben, és kénytelen vagyunk szembesülni azzal, hogy az egyébként nagyszerű orvosok és védőnők milyen körülmények között kénytelenek végezni munkájukat. Valamint, hogy a várakozó gyerekeink fejére potyog a csempe a falról, vagy beverik magukat a falakból kilógó különféle vasrudakba. És természetesen a rendelőt is akadálymentesíteni kellene (ugyan mindkét oldalon vannak rámpák, hogy a babakocsisok feltolhassák a kocsit, de az ajtó abszolút nem alkalmas a babakocsis közlekedésre. Itt is megjegyezném, hogy a huszonegyedik században élünk, ideje lenne fotocellás ajtókat felszerelni...)
3. A köztisztaság megteremtése az utcákon
(itt nem kell semmiféle átvitt dologra gondolni, egyszerűen a szemétről és a kutyaszarról van szó...)
Sajnos a kerület tele van szeméttel. Ahogy feltámadt a friss tavaszi szél, csak úgy görgeti a sok szemetet az utcákon, mindenütt elhajított nejlonszatyrok, és egyéb kommunális hulladék röpköd, hogy aztán a bokrok és faágak száraz ölelésében leljenek maguknak végső nyughelyet (ilyen emelkedetten is tudok ám fogalmazni, ha akarok...). Fogalmam sincs, hogy van-e valaki, akinek a feladata összeszedni mindezt. (Közterület felügyelet? Vagy a Főkefe?)
A másik, ami még a szemétnél is jobban bánt, az a kutyakaka, ami szinte beborítja a kerületet. Az egy dolog, hogy én személy szerint nem engedném, hogy az emberek a panelházakban kutyát tartsanak, de ezt nyilván nem lehet megtiltani, hiszen nagyon sokaknak elemi szükséglet, hogy kutyát vagy egyéb kis/nagy szőrös házi kedvencet tartsanak. Ezzel magában nincs is baj, de nem értem, miért nem lehet ezt kulturált, európai módon kezelni - magyarán a kutyatulajdonosoknak kutyakötelessége legyen, hogy összeszedjék a sétáltatás alkalmával keletkezett kutyakakát, és kidobják egy kukába. Sajnos ez nem így van, gyakorlatilag mindenhova odakakiltatják a kutyáikat, iskolák, óvodák, bölcsődék és játszóterek közvetlen közelébe is (sajnos játszótéren is találtam már kutyakakát), ahol a gyerekek közvetlen veszélynek vannak kitéve. Az Önkormányzat helyében erőteljes propagandába kezdenék egy tiszta, szemét- és kutyakakamentes Újpestért. Felszólítanám a lakosokat, hogy a kutyáik kakáját szedjék fel, a zöld területekre kutyakakatartó-edényeket helyeznék ki (összesen kettő ilyet találtam, az egyiket a Pozsonyi úti lakótelepen, a másikat az Aradi utcai bölcsi mögött, Julis sütödéje mellett...) és iskolák, óvodák, játszóterek 30 méteres körzetében megtiltanám a kutyakakáltatást - ezt ki lehetne táblázni. Persze a legjobb megoldás a kutyafuttatók kialakítása lenne, de véleményem szerint sokkal több kutya van a lakótelepeken, mint amekkora zöld területet le tudnának hasítani nekik - és ez a kérdés valahogy olyan, mint a türelmi zónák kialakítása - mindenki kiáll mellette és szükségesnek tartja, csak ne az ő háza előtt legyen...
Számomra elemi szükséglet, hogy tiszta környezetben éljek, és a gyerekem ne szedjen össze nap mint nap valami gusztustalan fertőzést azért, mert valami szeméttel vagy ürülékkel érintkezik. Remélem a gyermekkel rendelkező döntéshozók is átlátják ennek a kérdésnek a komolyságát. Természetesen ez a vállalkozás nagyban függ az újpesti lakosoktól is, ezért kellene kiterjedt kampányt szentelni ennek a témának.
(még ide tartozik egy barátom ötlete is, aki szerint pár közvécé elhelyezése talán megoldaná az itt-ott fellelhető emberi ürülék problémáját is... bár mint tudjuk, közös lónak túros a háta, szóval a közvécé ideájához a mai társadalom talán még nem elég érett...)
4. A járdák helyrehozása és akadálymentesítése, valamint egyéb épületek akadálymentesítése
Sajnos a régi aszfaltjárdák már az erőteljes tönkremenetel útján vannak, ez főleg akkor érzékelhető, amikor az ember a babakocsit tolva próbál meg valahova eljutni. Számolni sem érdemes, hogy egy-egy út során hány alkalommal kell átemelni egy-egy Mariana-árok méretű repedésen a babakocsit, a kisebb réseken meg ugyan áttoljuk, de a gyerek a babakocsiban garantáltan összerázódik. (viszont ha vajat akarunk köpülni, akkor ahhoz teljesen ideálisak ezek az útviszonyok. Valamint idős rokkant családtagjainkat is megszabadíthatjuk a vesekőtől, ha tolókocsival száguldozunk velük egy kicsit.) Rengeteg helyen a zebráknál akár 25-30 cm magas a járdaszegély, persze ez sem könnyíti meg a babakocsival való közlekedést. Főleg amikor már ül a baba egy sport babakocsiban és lelépünk vele a járdáról, akkor szinte kiesik a kocsiból. De az idős embereknek sem kedvez, pont a napokban láttam egy idős házaspárt a Munkásotthon u. - Aradi u. kereszteződésben, ahogy egymást támolygatták le a zebránál, és közben sziszegtek a fájdalomtól. Ez olyan nekik, mintha magas lépcsőről kéne lelépniük (amire szintén elég sok alkalmuk lehet, ld. újpest-központi aluljáró és társai...)
Itt említeném meg az olyan helyek akadálymentessé tételét is, mint például az újpesti 1. sz. posta az István úton, ahova 3 lépcsőfok vezet fel és a végén egy jó régi súlyos visszacsapódós ajtó található. Ember legyen a talpán, aki itt babakocsival bejut...
5. A Szent József templom melletti szabad terület szabadidőparkká való alakítása vagy legalább rendezése valamilyen módon, amíg ott valami történni fog
Be kell vallanom, amikor olyan hírek kaptak szárnyra, hogy ezen a területen a Lidl újabb áruházat fog építeni, nagyon megörültem, egyrészt, mert én szeretem ezt az áruházláncot (és ez itt nem reklám, más áruházlánc is van, amit szeretek, pl. az Aldi...) másrészt mert úgy véltem, ha megépül az áruház, akkor az azt körülvevő részeket esetleg parkosítják, és mindenképpen rendezettebb lesz a terület összhatása, mint eddig. Ehelyett az történt, hogy felhúztak egy elég igénytelen és ronda préselt falemezekből álló nagy kerítést az egész terület köré - amit egyébként nem értek igazából. Mitől féltek, hogy ellopja a területet valaki? Vagy netán attól a pár hajléktalan személytől féltették a több ezer négyzetméteres területet, akik a rogyadozó sportpálya egyik sarkában vertek tanyát? Nem tudom, de a megoldás nem lett valami tetszetős. Nyilván másoknak sem tetszett ez a kerítés, mert elkezdték elhordani. Érdekes módon főleg télen gyorsult fel a kerítés eltűnése - viszont ezzel egy időben kísértetiesen hasonló farost-lemezek jelentek meg a közeli Anonymus utca házainak ablakaiban... És felteszem ezen a télen az ott lakóknak a fűtéssel sem volt sok gondjuk... No de visszakanyarodva a kerítés témájához, valljuk be, új korában is baromi ronda volt, de most, hogy már elrepült fölötte az idő vasfoga, elkezdett ide-oda düledezni és megszürkült, talán érdemes lenne lebontani, és valahogy rendezni a területet legalább addig, amíg ott ténylegesen épül egy Lidl-áruház. Nem ott lakom, de el tudom képzelni,milyen hányadék ronda látvány terül a lakosok elé nap mint nap, ha kinéznek az ablakon...
6. A "metró meghosszabbítása Káposztásmegyerig" témakör rendezése
Viszonylag fiatal vagyok, így nem tudom, mi történt pontosan azokban a múlt ködös homályába vesző években, amikor megépült a metró Újpestig tartó szakasza és amikor megépült a két Káposztásmegyer, ahova állítólag azzal az ígérettel csalogatták az embereket, hogy milyen háváj lesz ott lakni, mert a metró a lakosokat percek alatt elröpíti a belvárosba. Ehhez képest több, mit 20 év alatt nem sikerült ezt az ígéretet teljesíteni, ezzel több tízezer embert átverve a palánkon. Sőt, ami még szánalmasabb, hogy a Káposztásmegyer mellett húzódó vasútvonalon sem bírtak egy nyomorult megállót építeni, hogy a zemberek legalább a Nyugati Pályaudvarig eljuthassanak úgy, hogy nem kell 3-szor átszállniuk. Örömmel látom, hogy a kiküldött kérdőívben külön kérdéscsoport foglalkozik ezzel a témával. A válaszlehetőségek pedig eléggé egybecsengenek az itt felsoroltakkal: vasúti megálló építése, AMÍG meg nem épül a metró. (bár ahogy a magyarországi metróépítések menetét nézem, inkább ne is kezdjenek metróépítésbe. Sokkal nagyobb értelme lenne egy tisztességes vonatos elővárosi közlekedés kialakításának, ami klasszisokkal olcsóbb is lenne... ) A "bármilyen újabb tömegközlekedési eszköz javítana a helyzeten" válasz sajnos nem fogadható el. A csúcsidőben fellépő dugót és a hosszú kényelmetlen utazást ezzel ugyanis nem lehet elkerülni.
7. A közbiztonság javítása
Asszem ezt a témakört nem kell különösebben kifejteni. Akinek az autójából szívták már ki a benzint, vagy törték már fel a parkolóban, vagy lopták már le a nyílt utcán az ékszert a nyakából, vagy történt már vele különféle egyéb atrocitás, az tökéletesen érti, mire gondolok. Valamint azok is, akik nap mint nap találnak a lakótelepen elhasznált fecskendőket és injekciós tűket... Örömmel látom, hogy az Újpesti Közterület Felügyelet elég gyakran képviselteti magát az utcákon.
8. A lámpás kereszteződések felülvizsgálata és gyalogos-baráttá tétele
Azt mindenki tudja, hogy a zöld jelzés általában elég rövid. Amúgy alapesetben távol álljon tőlem, hogy a jó öreg Schmuck Andor véleményét bármiben is osszam, de ebben az egyben tökéletesen egyetértek vele. És itt megint azokról a bizonyos "hátrányos helyzetű" polgárokról lesz szó, az idősekről és a gyerekesekről, akik nem haladnak olyan gyorsan, vagy nincsenek olyan kondiban, mint Emil Zatopek. Gyakorlatilag egy ilyen lassan haladó embertársunk az úttest felétől már szinte az életéért fut... Nem tudom, hogy amikor megállapítják, hogy egy zöld jelzés meddig tartson, kiknek a fizikai adottságait veszik figyelembe? Próbáljon meg valaki egy totyogó kétévessel átjutni egy zöldön... Miért hozzuk embertársainkat életveszélyes és megalázó helyzetbe? Nem sokat kéne tenni értük, csak pár másodperccel meghosszabbítani a zöld jelzést...
Léteznek bizonyos helyek a kerületben, ahol indokolt lenne közlekedési lámpa felállítása. Ilyen például a Tél utcai Spar előtti zebra, ahol már számtalan baleset történt (2009 őszén a szemem láttára gázolt el egy kisgyereket valaki a zebrán, és tovább is hajtott...) Nem megoldás erre a helyzetre az, hogy fölfestik a zebra két oldalára a GYALOGOSOKNAK, hogy jól nézzenek körül. És nem megoldás az sem, hogy sebességmérőket állítanak fel, mert az olyan elvetemült személyek, akik képesek elgázolni egy gyereket és cserben hagyni, pont magasról tojják le, hogy kiírja pirossal a sebességmérő, hogy ejnye-bejnye te kilencvennel mész, amikor csak ötvennel lehetne.
Más a helyzet az Újpesti Helytörténeti Múzeummal szemben levő gyalogos átkelőhellyel, ahol ugyan van lámpa, de az gombnyomásra működik csak, és hosszú perceket kell várni, amíg zöldre vált. Pedig itt azért elég nagy forgalom zajlik, itt mennek át az emberek a felnőtt háziorvosi rendelőhöz, de a bölcsihez, ovihoz, iskolához is, valamint az ezen az oldalon lévő számos üzlethez (Pl. a nemrég megnyílt hentesbolt, vagy a CBA. Itt jegyezném meg, hogy érdekes módon mindkettő akadálymentesítve van...) Viszont a zöld kb. hat másodperc hosszú, ezalatt éppen az úttest közepéig ér el egy ember, utána már szaladni kell.
9. Uszoda, strand, park, és egyéb úri huncutságok
Nagyon jó lenne, ha rendeződne az Újpesti Uszoda helyzete, valamint én állatira örülnék, ha lenne a kerületben egy strand. Persze tudom, ezek nagyon-nagyon költséges beruházások, így valószínűleg ez az álom kategória marad... Viszont egy szép közpark létesítése a Duna-parton talán nem lenne olyan hatalmas érvágás... (Főleg miután a mai délutánt a 11. kerületi Kopaszi-gáton töltöttük. Az az igazság, hogy engem baromira nem érdekel, hogy milyen panamázások, vagy esetleges korrupciós ügyek övezik ennek a területnek a létrejöttét, de az biztos, hogy úgy éreztem magam, mintha valahol külföldön lennék. Éreztem egy kicsit Európából, ahol szépen rendezett közparkokban sétálhatnak az emberek anélkül, hogy lépten-nyomon szemétbe botlanának, ürülékbe ülnének, ahol a pázsitot rendszeresen karban tartják, ahol van ingyenes és tiszta vécé, ahova a belépés ingyenes és mindenki bejöhet, mégsem rongálták meg a vandálok. Na, ilyesmi közparkról álmodozom én Újpesten is... Az igazi polgári léthez valahol ez is hozzátartozna. Utoljára Dublinban találkoztam a szépen és kulturáltan karbantartott, és a lakosok által is megbecsült közparkokkal...)
10. A központ környékén fellépő parkolási gondok rendezése - hát ebben az esetben először tanácstalannak érzem magam. Személy szerint az ingyenes P+R parkolók híve vagyok, (amire Budapesten nem sok példa akad...) hiszen pont az lenne a lényeg, hogy az emberek eljussanak valahogy a metróig, onnan meg csak besuhanjanak a városba. De sajnos az ilyen parkoló megépítése egyrészt elég költséges, másrészt meg nem tudom, hogy milyen területen lenne... Emiatt nyilván nem fognak házakat lebontani... (persze ha meghosszabodna a metró vonala Káposztásmegyerig, akkor ott lenne terület P+R parkoló létesítésére, de nem is folytatom a gondolatmenetet, mert az ideggyógyászat kényszerzubbonyos, jeges slagos ápolói már kopogtatnak az ajtómon... no de minderre nem is lenne szükség, ha megvalósulna a vonatos elővárosi közlekedés... jajj... már törik be az ajtót!!!) Valahol nem tartom igazságosnak a parkolás fizetőssé tételét, hiszen a zemberek valahogy el akarnak jutni a munkahelyükre és sokan ezt a tömegközlekedéssel csak több átszállással és baromi hosszú menetidővel tehetik meg. Ezért mennek el az autójukkal legalább a metróvégállomásig - nyilván nem jókedvükből teszik ezt, hanem mert muszáj. (Csak egy példa: annak idején Rákospalotáról jártam be dolgozni a Budai Várba. Ez minden nap kb. 70-70 perc volt oda-vissza, 3-3 átszállással. Ebből a metróhoz való eljutás volt kb. 35-40 perc. Volt olyan eset, amikor este 9-ig dolgoztam. Ilyenkor minden esetben fél 11 után értem haza...)
11. játszóterek
Az elmúlt években a negyedik kerületben rengeteg játszóteret újítottak fel, aminek csak örülni lehet. Viszont a játszótereket folyamatosan karban is kell tartani (pl. az eltört, tönkrement játékok pótlása) és valahogy be kéne tartatni a különféle játszótéri előírásokat a lakosokkal. Pl. hogy kutyát nem szabad bevinni, hogy nem szabad dohányozni, stb. A vandalizmusról nem is beszélve... És az emberi ürülék anális úton való elhelyezése a játszótereken (magyarul odaszarás) is sajnos létező probléma. Erről tavaly nyáron fényképes dokumentációt is készítettem.
Nos, egyelőre ennyi jutott az eszembe, nyilván van még egy csomó gócpont a kerületben amiről nem tudok, főleg a számomra eléggé ismeretlen Káposztásmegyer területén.
Ezért szívesen várom, sőt, kérem, ha valakinek még van ötlete, a kommentekben ossza meg velem!