A guzmó (avagy guzmi) a hajlatokban előforduló felgyülemlett piszok elnevezése. A babáknál nagyon gyakori ez a jelenség, főleg a hónaljban, esetleg a térdhajlatban, a nyakon a kis toka alatt és érdekes módon a fül mögött. Nagyon fontos, hogy ezeket a területeket rendszeresen tisztítsuk meg, mert a guzmó, ha sokáig ottmarad, elkezd bebüdösödni.
Guzmótisztításra a legalkalmasabb egy kis babaolajos vattapamacs, amivel szépen végigtörölgetjük az adott részeket. Ha nagyon oda van tapadva a guzmó, akkor az olajjal csak felpuhítjuk, nem kell vakargatni, meg ilyenek. A fül mögött lehet olajos fültisztító pálcikát is használni. Aztán fürdetés közben a víz is puhítja a guzmót, és fürdetés után még egyszer végig lehet menni a vattapamaccsal a makacs guzmókon.
Minél nagyobb a baba, annál ritkább lesz a guzmó-jelenség, például Kismikinek a fül mögötti guzmó egyéves kora után teljesen megszűnt. (nem tudom mi lehet az oka, talán a fülkagylója ahogy növekedett, megporcosodott, és jobban eláll a fejétől, vagy talán már nem aludt annyit, azért nem feküdt olyan sokat a fülén - fene tudja, de valószínűleg minél többet mozog a gyerek, a hajlatai annál jobban szellőznek, így a guzmó nehezebben alakul ki)
Most a nyári melegben -a sok izzadás miatt- viszont ismét kialakulhat a guzmó, én pl. tegnap este egy méretes példányt távolítottam el Kismiki nyakából, pedig már tokája sincsen... Ilyenkor igyekezzünk jól szellőző ruhadarabokat adni a gyerekre, az se baj, ha a pólója pl. egy számmal nagyobb, mint a valódi mérete. Nagyon jók ilyen melegben az ujjatlan ruhácskák, pólók, mert a hónaljuk jól tud szellőzni.